Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвојот на Црвениот Крст (МКЦК) кој носи хуманитарна и медицинска помош во Мариупол е блокиран во Запорожје бидејќи сè уште не се добиени потребните безбедносни гаранции за тимот, пренесе Би-Би-Си.

Тимот на Црвениот крст, исто така, се надеваше дека ќе го надгледува извлекувањето на стотици цивили од Мариупол во автобусите обезбедени од украинската влада. Тие автобуси, повеќе од 40 на број, патувале пред тимот на МКЦК во четвртокот, но, според украински извори, биле запрени во градот Бердјанск на територијата под контрола на Русија.

Според извештаите, некои од автобусите биле ограбени од руски војници од дел од помошта што ја носеле, а мал број автобуси можеа самостојно да се вратат во Запорожје со цивили кои бегаа од борбите во други области под контрола на Русија.

Тимот на Црвениот крст веројатно нема да продолжи без потребните безбедносни гаранции (прекин на огнот) од сите страни. Нејасно е и како преостанатите 30 автобуси, за кои сè уште се верува дека доцнат во Бердјанск, продолжуваат со или без надзор на МКЦК.

Од Црвениот Крст велат дека прекинот на огнот ќе им овозможи на луѓето да патуваат на запад кон Запорожје преку пристаништето Бердјанск, контролирано од Русија.

Портпаролот на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) рече дека нивните тимови се подготвени да помогнат да се извлечат цивилите од Мариупол, но само доколку сите страни се согласат за условите.

„Очајно е важно оваа операција да се случи. Животите на десетици илјади луѓе во Мариупол зависат од тоа“, додаде портпаролот.

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук вчера изјави дека конвој од 45 украински автобуси е на пат кон опколениот јужен град.

Верешчук, исто така, ги обвини руските војници дека претходно истиот ден го блокирале автобускиот конвој на контролен пункт во близина на Василивка, три часа возење од Мариупол.

„Руската Федерација, повторно, не дозволува нашите автобуси да поминат“, изјави таа за украинската новинска агенција Униан.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Добра волја за пошироко толкување на Преспанскиот договор нема ниту партијата која ќе го предводи …