Анџела Агелер, амбасадорка на САД: Опозицијата ја критикува работата на „Бехтел“ за да заработи политички поени

Анџела Агелер, амбасадорка на САД: Опозицијата ја критикува работата на „Бехтел“ за да заработи политички поени

Коментирајќи ги критиките на опозицијата за процесот во кој е инволвиран „Бехтел“ за изградба на коридорите 8 и 10-д, амбасадорката на САД во Македонија, Анџела Агелер, рече дека работата на компанијата е целосно транспарентна и законска, бидејќи тоа е начинот на кој функционира „Бехтел“.

„Сметам дека е многу разочарувачки тоа што тие во опозицијата без сите факти критизираат нешто за што немаат информација. Тоа го прават едноставно само за да бидат против Владата. Да, тоа е работа на опозицијата, но истовремено сум целосно уверена дека процесот во кој е инволвиран ‘Бехтел’ е целосно транспарентен и законски бидејќи тие работат на тој начин, инаку не би имале проекти насекаде во светот и одреден број тука во регионот на Западен Балкан ако не беа доверлива компанија. Граѓаните на оваа земја ќе бидат мошне среќни да ги имаат коридорите 8 и 10-д кога ќе бидат комплетирани. Разговорите продолжуваат, но мислам дека е жално што има такви кои ќе застанат на патот едноставно да заработат политички поени“, изјави во интервјуто за државната агенција МИА американската амбасадорка Анџела Агелер.

Прочитајте повеќе

Кривична пријава од СДСМ Прилеп за Јовчески

СДСМ Прилеп: Кривична пријава за градоначалникот Јовчески заради незаконски потпишан анекс на Договор за јавна набавка

Прес-конференција на Моника Грашеска Илиеска, координатор на советничката група на СДСМ и Коалицијата во Советот …