Белата куќа соопшти дека Русија се подготвува да припои уште украинска територија

Русија ги поставува основите за анексија на повеќе украинска територија и инсталира нелегитимни прокси лидери во областите на земјата под нејзина контрола, соопшти Белата куќа. Џон Кирби, портпарол на Советот за национална безбедност (НСЦ), изјави дека Русите планираат да организираат „лажни референдуми“ во областите што ги зазедоа, веројатно веќе во септември, и се подготвуваат да ја воспостават рубљата како основна валута и да ги принудат жителите да аплицираат за државјанство.

Русија, исто така, се обидува да ја преземе контролата врз радиодифузните кули, рече тој. Тој рече дека Русија почнува да развива „игрa за анексија“ слична на онаа што ја користеше во 2014 година кога го нападна и на крајот го анектираше Крим. Кирби рече дека Русија веќе инсталира „нелегитимни полномошници во областите на Украина кои се под нејзина контрола“, вклучувајќи ги Керсон, Запорожје и целиот Донецк и Луганск. Тој додаде дека анексијата со сила е грубо кршење на Повелбата на ОН и Обединетите Државите нема да дозволат тоа да помине без предизвик или неказнето“.

Портпаролот на НСЦ рече дека ги „излага“ руските планови „за светот да знае дека секоја наводна анексија е однапред смислена, нелегална и нелегитимна“.

Прочитајте повеќе

нуклеарна запорожје

ОН бара итен прекин на борбите и пристап до нуклеарната електрана во Запорожје

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) одржа итен состанок во врска со ситуацијата во …