Честитка од градоначалникот Јованоски по повод празникот Богојавление-Водици

Честитка од градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Почитувани сограѓани, православни христијани

Денеска, кога со огромна радост во срцата го славиме големиот христијански празник Богојавление-Водици, дозволете на сите вас и на вашите семејства да ви посакам добро здравје, мир, радост и благосостојба.

Славењето на Христовото крштевање според актуелните услови на пандемијата, во кругот на нашите најтесни семејства, без извршување на  Богојавленскиот водосвет, односно чинот на фрлање на светиот крст, да го разбереме како влог во нашето лично здравје и здравјето на нашите најблиски.

Посакувам ова да биде последна година кога го славиме Водици надвор од вековните традиции и обичаи, да биде година во која ќе го победиме најголемото зло на денешницата, вирусот Ковид-19

Во духот на овој голем христијански празник,  да продолжиме да ги негуваме универзалните вредности на хуманост, мир, слога и човекољубие, кои сигурно ќе ни помогнат во надминувањето на предизвиците и остварувањето на заедничките цели за подобро и попросперитетно општество за сите.

Нека ни е честит и вековит големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Прочитајте повеќе

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на …