Денеска и во текот на неделата многу топло време со температура до 39 степени Целзиусови

Денеска и во текот на неделата многу топло време со температура до 39 степени Целзиусови

Денеска ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, a на места повремено засилен ветер од северен и североисточен правец. Попладне во северните делови претежно во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи.  Температурата ќе се движи во интервалот од 29 до 39 степени Целзиусови.

Во текот на работнава седмица времето ќе биде многу топло, а дневната температура на повеќе места ќе надминува 35 степени. Насекаде ќе биде активирано жолто, а во некои делови и портокалово ниво на опасност од висока температура. Од четврток ќе се зголемат условите за попладневна нестабилност со локален пороен дожд и грмежи.

Прочитајте повеќе

Кривична пријава од СДСМ Прилеп за Јовчески

СДСМ Прилеп: Кривична пријава за градоначалникот Јовчески заради незаконски потпишан анекс на Договор за јавна набавка

Прес-конференција на Моника Грашеска Илиеска, координатор на советничката група на СДСМ и Коалицијата во Советот …