Дизелот поевтин за денар, бензинот со иста цена

Од ноќеска на полноќ малопродажната цена на Еуродизелот се намалува за еден денар за литар, согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Од вечерва литар дизел гориво ќе се продава по цена од 70 денари.

Се менува и цената на мазутот кој ќе поскапи за 0,022 денари за килограм и ќе се продава по цена од 41,029 денари за килограм.

Останатите горива остануваат со непроменети цени. Моторниот бензин Еуросупер БС-95 чини 80 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 се продава за 82 денари за литар.

Екстра-лесното масло останува со цена од 69 денари за литар.

Прочитајте повеќе

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд …