До четврток дожд и нестабилно време, од среда пораст на температурите

До четврток дожд и нестабилно време, од среда пораст на температурите

Денеска ќе преовладува променливо облачно време, со повремени наместа поројни врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. На повисоките планини ќе има појава на снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец со брзина од над 70 km/h.

Врнежливото и нестабилно време ќе се задржи до четврток. Од среда дневните температури ќе бидат позитивни и во постепен пораст, а на крајот на неделата ќе достигнат максимални 29 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе

изјава министерство за здравство

За момчињата и девојчињата од следниот месец ќе биде достапна деветовалентна вакцина против ХПВ

Целта е младите да се вакцинираат пред да бидат изложени на ХПВ ризикот. Се проценува …