Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Под силно полициско обезбедување денеска се одбележува 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“. Цвеќе на гробот положи претседателот на државата Стево Пендаровски, како и владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот Артан Груби, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерката за одбрана, Славјанка Петровска. Со богослужбата чиноначалствуваше поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан.

Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев
Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Откако заминаа владините претставници, почит дојде да искаже и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој во изјава за медиумите кажа дека има почит кон македонецот Гоце Делчев за тоа што го направил за македонскиот народ, но кажа и дека бил разочаран поради поставените полициски барикади до црквата.

Изјава за медиумите даде професорката Фросина Ременски која кажа дека Гоце Делчев е цивилизациска вредност и дека тој е повеќе од Македонија.

„И бугарскиот и македонскиот народ, но пред сè македонскиот народ треба да биде отворен за прифаќање на слободумните и мирољубувите луѓе кои сакаат да ги чествуваат вредностите кои ги негуваше Делчев“, рече таа.

Во текот на денот се очекува да стаса и бугарска делегација, на чело со министерот за внатрешни работи Иван Демерџиев. На денот на одбележувањето на роденденот на Делчев, се очекува да дојдат и бугарски државјани.

Овој настан се смета за настан од висок безбедносен ризик, па затоа локацијата е под сериозно полициско обезбедување.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Влада на Мицкоски – само три жени министерки, вицепремиер близок до Москва

Влада на Мицкоски – само три жени министерки, вицепремиер близок до Москва

Веќе од наредната недела се очекува новите владини членови да ги преземат функциите. Владата ќе …