Најмалку едно лице загина во дождовите кои што вчера го погодија Истанбул. Како што јавуваат локалните медиуми, поплавени се голем број улици и подруми. Потешкотии има во железничкиот и поморскиот сообраќај, а прекинат е траектот преку Босфор.

Телевизијата „Абертурк“ пренесува дека е поплавен и прочуениот комплекс од улички и дуќани „Гранд Базар“.