Изминатата недела во Прилеп имало 407 новозаболени од коронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за периодот од 15 до 21 март 2021 година, како и вкупни бројки на заболени и починати од почетокот на пандемијата:

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 15 до 21 март, во општина Прилеп имало 407 новозаболени од коронавирус;
  • Од последици на коронавирусот починале 23 лица;
  • Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 940, од кои 118 се наоѓаат на болничко лекување, 707 на домашно, а 115 се лекуваат во дневната болница;
  • Вкупниот број на заразени од вирусот изнесува 6.529;
  • Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починале 307 лица.

Прочитајте повеќе

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија и им беа предадени на семејствата

Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки …