Газа

Израел продолжува да ја бомбардира Газа по тврдењата дека Хамас е блиску до „колапс“

Израел го продолжи бомбардирањето на Појасот Газа во вторникот, откако тврдеше дека неговата кампања за уништување на Хамас ја доведе палестинската милитантна група на „работ на колапс“.

Хуманитарните лидери стравуваат дека опколената територија наскоро ќе биде обземена од болести и глад, и вршат дипломатски притисок врз Израел да ги зголеми напорите за заштита на цивилите.

Додека продолжуваат борбите во вторникот, Хамас соопшти дека дошло до судири во централниот дел на Појасот Газа, при што сведоците пријавиле смртоносни израелски напади на југот на територијата.

Во израелските воздушни напади загинаа најмалку 12 лица во градот Рафа во близина на границата со Египет, каде десетици илјади луѓе бараат засолниште, јави палестинската новинска агенција Вафа.

Нападите во понеделникот беа насочени кон јужниот главен град на Газа, Кан Јунис, кој сега е епицентарот на борбите.

„Хамас е на работ на колапс – израелските одбранбени сили ги преземаат неговите последни упоришта“, изјави доцна во понеделникот израелскиот министер за одбрана Јоав Галан.

Војната во Појасот Газа започна со нападот на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври, во кој, според израелските податоци, загинаа 1200 луѓе, а околу 240 лица беа земени како заложници.

Израел одговори со офанзива што доведе до рушевини голем дел од Газа и уби најмалку 18.200 луѓе, главно жени и деца, според здравствените власти под контрола на Хамас.

Началникот на израелската армија Херзи Халеви во понеделникот го посети центарот на Кан Јунис, каде што рече дека ИД обезбедува придобивки „во северниот дел на Појасот Газа, влегувајќи во јужниот дел на Појасот, а исто така и длабоко во земјата“.

Хуманитарните агенции предупредуваат дека гладот се влошува меѓу Палестинците на опколената територија, додека Генералното собрание на Обединетите нации се подготвува да гласа во вторник за итен хуманитарен прекин на огнот во двомесечниот конфликт меѓу Израел и Хамас.

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа се протерани од своите домови, а жителите велат дека е невозможно да се најде засолниште или храна во густо населената крајбрежна енклава.

Светската програма за храна на ОН објави дека половина од населението гладува. ОН проценуваат дека 1,9 милиони од 2,4 милиони луѓе на територијата се раселени поради војната, од кои половина се деца.

Израел вели дека неговите упатства до луѓето да се преселат се меѓу мерките што ги презема за заштита на цивилите додека се обидува да ги искорени милитантите на Хамас.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Повеќе од милион луѓе во 2023 година барале азил во Европа

Во бројките на Агенцијата за азил на Европската комисија не се вклучени 4,4 милиони Украинци …