Кузеска: Со Мицкоски и ДПМНЕ нема членство во ЕУ ниту за 100 години

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ

Почитувани граѓани,

Со ДПМНЕ нема членство во ЕУ, ниту за 100 години!

„Mоже да бидат и сто години“ а “можеби и никогаш да не биде“,

Ова признание на Мицкоски пред целата јавност, во интервју за 360 степени е само уште една потврда на се што говориме.

ДПМНЕ одработува за туѓи центри и слугува на странски интереси кои не и мислат добро на земјава.

Пропуштивме историска шанса во 2008 ма година за членство во НАТО и изгубивме 12 години поради ДПМНЕ.

Не смееме и нема да дозволиме сега од истата деструктивна партија ДПМНЕ да загубиме нови 12 години за членство во ЕУ.

Граѓаните немаат нови години за губење.

Кочењето на европскиот пат е на директна штета на граѓаните, на повисок стандард, поголеми плати, поголеми пензии, подобра иднина за младите.

Блокадите на ДПМНЕ и Левица на европскиот пат се закана за иднината на државата и мора да бидат поразени.

Два политички блока имаме во земјава, два концепти, проевропскиот предводен од СДСМ и антиевропскиот предводен од ДПМНЕ и Левица.

Изборите ќе бидат референдум за европската иднина на земјата.

Глас за проевропската коалиција предводена од СДСМ на претседателските и на парламентарните избори е глас членство во ЕУ, повисоки плати и пензии, напредок и сигурна иднина.

Прочитајте повеќе

СДСМ

СДСМ: Во новиот мандат поголеми плати – 1.000 евра просечна и 600 евра минимална

Соопштение за јавност на СДСМ Со СДСМ во новиот мандат следат уште поголеми плати за …