Меѓународната заедница шокирана од сликите од Буча бара независна истрага

Меѓународната заедница шокирана од сликите од Буча бара независна истрага

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека е „длабоко шокиран од сликите на цивили убиени во Буча“ во близина на Киев кој неодамна беше повторно заземен од украинските сили. „Од суштинско значење е независната истрага да ги изведе сторителите пред лицето на правдата“, се вели во соопштението. Украинските власти тврдат дека во градот Буча биле пронајдени тела на десетици убиени цивили, кои ги извлекле по повлекувањето на руските сили.

Тело на жена, која според жителите била убиена од војници на руската армија, лежи на улица, 2 април 2022 година
Тело на жена, која според жителите била убиена од војници на руската армија, лежи на улица, 2 април 2022 година

Украинската јавна обвинителка Ирина Венедиктова на 3 април рече дека обвинителите кои ги истражуваат можните воени злосторства од страна на Русија пронашле 410 тела во градовите во близина на Киев и дека 140 од нив биле испитани. Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека неговата земја ќе ги зголеми санкциите кон Москва и ќе ја зајакне воената помош за Украина по „одвратните руски напади врз цивили“во Буча и Ирпин во близина на Киев. „Ќе направам сѐ што е во моја моќ за да ја сопрам воената машина на Путин рускиот претседател Владимир“, рече Џонсон во изјавата на 3 април. Џонсон, кој зазеде остра линија против Москва по нејзиниот неиспровоциран напад врз Украина, рече дека смртоносните напади во близина на Киев се доказ дека Русија врши воени злосторства во Украина. „Руските одвратни напади врз невини цивили во Ирпин и Буча се уште повеќе докази дека Путин и неговата војска вршат воени злосторства во Украина“, рече тој.

Ехо на историјата: Фотографии од војната во Украина и од Втората светска војна

Германскиот канцелар Олаф Шолц во неделата остро ги осуди руските воени злосторства во украинскиот град Буча и побара независна истрага од меѓународните организации. „Ќе одлучиме за дополнителни санкции заедно со сојузниците во наредните денови. Путин и неговите поддржувачи ќе ги почувствуваат последиците. И ние ќе продолжиме да ѝ обезбедуваме оружје на Украина за да може да се брани од руската инвазија“. Изјави Шолц. Вчера руското Министерство за одбрана соопшти дека руските војници не убиле цивили во Буча. „Во периодот кога таа локација беше под контрола на руските сили, ниту еден жител не претрпел насилство“, се вели во соопштението. Руската армија, наводно, поделила 452 тони хуманитарна помош за цивилите во областа. Министерството соопшти дека сите жители „имале можност слободно да го напуштат градот и да одат на север“, додека јужните предградија и предградијата на Буча „биле цел на украински оган 24 часа на ден“. Се наведува дека сликите од трупови на улиците на градот се „нова продукција на режимот во Киев за западните медиуми“. Според соопштението, сите руски единици се повлекле од Буча на 30 март, еден ден откако Москва најави намалување на интензитетот на операциите во северна Украина.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Иранскиот претседател и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговите придружници, вклучително и министерот за надворешни работи Хосеин Амир …