МВР: Полицискиот час не го почитувале 20 лица, 417 санкции за неносење маски

МВР: Полицискиот час не го почитувале 20 лица, 417 санкции за неносење маски

МВР констатира дека 20 лица не ја почитувале забраната за движење, односно полицискиот час, во периодот од 22 часот на 15 март 2021, до 05 часот наутро на 16 март годинава. Во текот на изминатото деноноќие, пак, 15 -16 март, на територијата на Република Северна Македонија за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 417 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесат за спречување на ширењето на ковид 19.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Прв работен ден за новата Влада – резултати или само ротација на кадри?

Прв работен ден за новата Влада – резултати или само ротација на кадри?

Новата власт, која најавува видливи резултати, економијата и животниот стандард на граѓаните ги стави меѓу …