Најсмртоносниот месец за медиумските работници – по еден новинар дневно го губи животот во Газа

Според Комитетот за заштита на новинари (CPJ) ова е најсмртоносниот месец за новинарите откако се води ваква статистика, односно од 1992 година. Од 7 октомври годинава, убиени се најмалку 39 новинари, осум се повредени, девет се уапсени и тројца се водат како исчезнати

Прочитајте повеќе

Ковачевски – О’Брајан: Северна Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД …