Неколку силни земјотреси утрово ја погодија Албанија

Силен земјотрес со јачина од 5.3 степени утрово ја потресе Албанија. Земјотресот бил со епицентар во Корча, а траел цели 10 секунди, а албанските медиуми јавуваат за значителни материјални штети. Земјотресот бил почуствуван и во Струга, Охрид и Ресен. Утринава биле регистрирани вкупно 5 земјотреси, а тлото и натаму не се смирува.

Прочитајте повеќе

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нaскоро ќе се постигне нов прекин на …