дожд врнежливо време

Облачно време, попладне и во текот на неделата врнежи од дожд а на планините снег

Под влијание на циклонска активност, денес попладне, во текот на ноќта и утре ќе има врнежи од дожд кои наместа ќе бидат обилни (од 20 до 40 л/м2) со пороен карактер и појава на ретки грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме проследени со силен ветер (над 70 км/час).

Утре врнежите на планините ќе бидат од снег и ќе се формира нова снежна покривка, а во текот на денот врнежите од дожд ќе преминат во снег и во некои од повисоките места. Дневната температура ќе биде во опаѓање.

Во среда времето ќе биде променливо облачно со локален дожд, а во четврток повторно ќе има врнежи од дожд, кои наместа ќе бидат пообилни со пороен карактер.

Минималната температура ќе се спушти до -1, а највисоката дневна температура ќе достигне 15 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе

цук пожари

Во изминатото деноноќие регистрирани 22 пожари на отворено, осум сè уште се активни

Вкупно 22 пожари на отворено биле евидентирани во последното деноноќие, а од нив утрово се …