Опозицискиот протест во Тирана прерасна во насилство

Фрлање молотови коктели врз Владата, како и врз Парламентот и полицијата, по што се повредени најмалку 15 полицајци, е најкусиот биланс за синоќешниот протест на обединетата албанска опозиција во Тирана, кој е најнасилен досега.

Претседателот Илир Метаповика на воздржаност и дистанцирање од насилни акти врз полицијата. И американската амбасада во Тирана повика на воздржаност и го осуди насилството.

Премиерот Рама реагираше преку Твитер:

„Пожарот на Владата не и причинува ни најмала шетата, туку и причинува штета на Албанија“…, напиша Рама.

Извор: АлсатМ

Прочитајте повеќе

Самит ЕУ-Украина: Паралелни светови во Киев

Посетата на Европската комисија на Украина е акт на балансирање. Додека во земјата беснее војна, …