НАТО

Пентагон најави можно распоредување војници во источното крило на НАТО

Пентагон објави дека се водат разговори со источноевропските сојузници за можно распоредување на американски војници во источното крило на НАТО, додека Вашингтон се обидува да ги смири сојузниците соочени со руското воено трупање во близина на границата со Украина.

Во соопштението се наведува дека секоја одлука за ново распоредување војници ќе биде одвоена од 8.500-те кои минатата недела беа ставени во „состојба на готовност“ на Соединетите Држави со цел евентуално зголемување на силите за брза реакција.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, изјави дека американскиот претседател Џо Бајден минатата недела зборувал и за можното неизбежно распоредување на нови сили во Источна Европа.

„Во моментов работиме сериозно за да обезбедиме различни опции на врховниот командант кој ќе ја донесе одлуката во тесна консултација со самите сојузници“, нагласи Кирби.

Војската на САД минатата недела стави околу 8.500 војници во Соединетите Држави во готовност за да бидат подготвени за распоредување во Европа, главно за да ги пополнат редовите на силите за брза реакција на НАТО доколку Алијансата ги повика на должност.

Русија негира дека планира инвазија на Украина. Но, по спроведувањето на кризата што ја опкружува соседната земја со сили од север, исток и југ, Москва сега го цитира одговорот на Западот како доказ за поддршка на наративот дека Русија е цел, а не поттикнувач на агресија.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во рамки на одбележувањето на овој ден, во Институтот за македонски јазик ќе бидат презентирани …