Подарокот од Трамп за Вилма Русковска

Подарокот од Трамп за Вилма Русковска

Квалификацијата на Џо Бајден дека оние што насилно влегоа во Конгресот се „домашни терористи“ на директен начин го потврди обвинението за 27 април кај нас и за терористичка загроза на Републиката.

Пишува Љупчо Поповски

Навистина биле долги прстите на Доналд Трамп. Не само до американскиот Капитол, туку и до македонското Собрание. Иако тие стигнаа речиси четири години подоцна. Една жена може многу да биде „задоволна“ од последиците од бестијалниот упад на хордите на Трамп во Конгресот – обвинителката Вилма Русковска. Не дека би го поздравила освојувањето на Капитолот од оние кои не беа задоволни од изборните резултати, туку што нејзината квалификација за истиот и дури подраматичен настан на 27 април 2017 година во Македонија – дека се работеше за терористички упад – доби целосна потврда. А и судијката Добрила Кацарска (која сега седи во Уставниот суд) може да биде задоволна – нејзиното образложение на долгогодишните затворски казни за учесниците сега се во целосна согласност со она што го зборува едногласно Америка: дека се работеше за обид за пуч оркестриран од Доналд Трамп.

Рускоска само треба да ја прочита оваа реченица од обраќањето на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден од четвртокот:

„Тие не беа демонстранти – не осмелувајте се да ги нарекувате демонстранти. Тие беа разулавена толпа. Бунтовници. Домашни терористи. Тоа е толку базично. Тоа е толку едноставно“И да биде задоволна дека го имала непогрешливиот обвинителски инстинкт и добро расудување за државниот удар што сакаше да го направи слична разулавена толпа на 27 април поттикната и оркестрирана од државни и партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Неверојатните настани од американскиот Конгрес, масовните барања за смена на Трамп (иако му остануваат само две недели до крајот на функцијата), најавите на обвинителите дека ќе почнат истрага за улогата на американскиот претседател во обидот за државен удар – инстантно ги ставија под притисок апелациските судии во Македонија кои треба да одлучуваат по жалбите на осудените за 27 април и исто така инстантно внесоа нова димензија во продолжението на судскиот процес за организаторите на македонскиот пуч. Тоа е огромната помош на најсилната светска демократија (и во нејзиниот намрачен момент во современата историја) за демократиите низ светот. Па и на Македонија. Продолжувањето на седницата на американскиот Конгрес по само шест часа од насилниот упад и хаосот за да ги потврди електорските гласови и победата на Бајден беше неверојатен час за силината на американската демократија. Заедно со пораката – демократијата е посилна од сите обиди таа да се поткопа или да се подјарми.

Да се сочува републиката

Доволно е познат оној славен одговор на Бенџамин Франклин (еден од основачките татковци на САД) по Уставотворната конвенција во 1787 година во Филаделфија на излегувањето од зградата каде што заседаваа. Една госпоѓа го запрашала Франклин:

„Па, докторе, што добивме – република или монархија?“

На тоа Франклин ѝ одговорил:

„Република. Ако можете да ја сочувате“.

САД ја зачуваа демократската република. Речиси четири години по 27 април кај нас без прекин траат обидите да се поткопа демократската република. Сега, по американските настани овде се ѕида една планина на лицемерство, во чии пештери сакаат да се скријат сите оние кои од 2017 година се обидуваа работите да ги релативизираат, да ги објаснат со некаков патриотизам на загрижени луѓе на кои им се сервираше изманипулираната приказна за Тиранската платформа и речиси неминовен крај на македонската република. Зарем има нешто поразлично од повикот на Никола Груевски до граѓаните (оние што веруваа во неговите пораки) да излезат на улиците затоа што Македонија не можела да се одбрани со папучи, со повикот на Трамп до неговите илјадници поддржувачи три часа пред упадот во Капитол да „маршираат кон Конгресот“. Ништо. Како што нема ништо поразлично од тоа што по овој потпалувачки говор Трамп си замина во Белата куќа, а Груевски заедно со Александар Николоски отиде во Виена за оддалеку да го следи насилното освојување на власта со логистичката помош на човекот кој тогаш седеше на Водно. Ден по 6 јануари еден од најогнените поддржувачи на Трамп, сенаторот од Мисури, Џош Хоули, кој го водеше обиот да се поништат резултатите од изборите, веќе можеше да ги прочита уредничките коментари во двата најголеми весници во неговата држава во кои се бара негова оставка затоа што „има крв на рацете“. Издавачот на неговата книга, што требаше да излезе наскоро, во која пишува за „тиранијата на големите технолошки компани“ го одложи издавањето, велејќи дека „нашата мисија е да поттикнеме различност на гласови и мислења… но не можеме да го поддржиме сенаторот Хоули по неговата улога со која стана опасна закана за нашата демократија и слобода“. Хоули кога доаѓаше во Конгресот ја поздрави толпата на Трамп со стисната тупаница во воздух.

Извор: DW

Целиот текст ТУКА

Прочитајте повеќе

Царинска управа колаж медикаменти

Царинска управа: Спречен шверц на 1,7 тони медикаменти штетни по здравјето на граѓаните

Царински службеници на влез на Меѓународен Аеродром Скопје спречија шверц на 1,7 тони медикаменти, Силденафил …