Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на денешната седница на Владата поднесе оставка. Како што изјави на одржаната прес конференција, Харадинај оставката ја поднесол поради тоа што добил повик од Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг во својство на осомничен.

Харадинај во Хаг треба да се појави во текот на следната недела.