Прилеп: Опаѓа бројот на заболени и хоспитализирани од коронавирус

Прилеп: Опаѓа бројот на заболени и хоспитализирани од коронавирус

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за периодот од 21 до 27 декември, како и вкупни бројки на заболени и починати од почетокот на пандемијата:

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 21 до 27 декември, во општина Прилеп имало 210 нови случаи на Ковид-19;
  • Од последици на коронавирусот починале 20 лица;
  • Бројот на активни случаи изнесува 636; 478 лица се наоѓаат на домашно лекување, 72 на болничко, а 86 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓа 41 пациент;
  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.188 лица;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 4.137;
  • Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 210 лицa.

Прочитајте повеќе

Конститутивната седница на Собранието ќе се закаже на 28 мај

Конститутивната седница на Собранието ќе се закаже на 28 мај

Дневниот ред на конститутивната седница, според Деловникот, ќе има три точки односно избор на Верификациона …