Прилеп: Во однос на минатата недела, бројот на активни случаи од Ковид-19 намален за 100

Прилеп: Во однос на минатата недела, бројот на активни случаи од Ковид-19 намален за 100

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за периодот од 14-ти до 21 декември, како и вкупни бројки на заболени и починати од почетокот на пандемијата:

  • Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 14-ти до 21 декември, во општина Прилеп имало 271 нов случај на Ковид-19;
  • Од последици на коронавирусот, починале 23 лица;
  • Бројот на активни случаи изнесува 793; 602 лица се наоѓаат на домашно лекување, 91 на болничко, а 100 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓаат 57 пациенти;
  • Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.424 лица;
  • Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 3.946;
  • Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 190 лицa.

Прочитајте повеќе

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Добра волја за пошироко толкување на Преспанскиот договор нема ниту партијата која ќе го предводи …