ВИДЕО: Рускиот производител АвтоВАЗ ја започнува производствената фаза на Lada Niva Travel

ВИДЕО: Рускиот производител АвтоВАЗ ја започнува производствената фаза на Lada Niva Travel

Првично лансиран во 1998 година како ВАЗ-2123, малото теренско возило беше обновено како Chevrolet Niva во 2003 година, како дел од заедничкото вложување помеѓу General Motors и АвтоВАЗ. General Motors се повлече од зделката пред неколку месеци, согласувајќи се да го продаде својот удел од 50 проценти на рускиот производител. Способниот мал џип се врати за 2021 година, сега има значка Lada, име Niva Travel и неколку измени во стилот.

Производството на Lada Niva Travel започна оваа недела во Русија, каде што поразличната верзија на Off-Road беше првата што се појави во склопот. Опремен со стандарден шнорхел, работниот коњ добива необоена пластична обвивка и теренски гуми  и стандарден постојан систем за погон на сите тркала за било каков терен.

ВИДЕО: Рускиот производител АвтоВАЗ ја започнува производствената фаза на Lada Niva Travel

Дизајнот на предниот дел потсеќа на Toyota RAV4 атмосфера и сега се одликува со посовремени фарови и редизајниран аспиратор со истакнати набори. Решетката е многу поголема отколку порано, а лаковите на тркалата се повеќе квадратни во споредба со претходната Niva со знак на Chevrolet. На задната страна, задните светла сега се со целосно LED-осветлување а Lada направи и некои измени во браникот.

Фотографии од ентериерот не се објавени, но можете да го видите на горното видео. Погонскиот агрегат е стариот 1,7-литарски бензински мотор со 80 коњски сили и 127 Nm канализиран на двете оски преку петстепен мануелен менувач.  Со него сигурно нема да срушите рекорд на патеката во Нирбургринг бидејќи на Лада Нива и требаат 19 секунди до 100 км на час а максималната брзина не надминува надминува 140 км на час.

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …