Променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Денеска ќе преовладува прoменливо облачно и нестабилно време, со повремен пороен дожд и грмежи. Локално, особено попладне ќе има појава на невреме со пообилен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Максималната температура ќе се движи помеѓу 25 и 36 степени Целзиусови, а УВ=6.

Ваквото време ќе се задржи до средината на следната седмица, до кога подрачјето на нашата земја ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално повремено ќе има појава на невреме со пообилен дожд (над 30 л/м2) за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер (над 60 км/час) и појава на град. Температурите значително ќе се намалат.

Прочитајте повеќе

ВМРО-ДПМНЕ во недела ќе ги соопшти имињата на министрите

ВМРО-ДПМНЕ во недела ќе ги соопшти имињата на министрите

Мандатарот Христијан Мицкоски најави дека составот на новата влада ќе биде доставен во Собранието во …