Пукна најголемиот цилиндричен аквариум во светот, две лица се повредени

Пукна најголемиот цилиндричен аквариум во светот, две лица се повредени

Џиновски аквариум со милион литри вода во фоајето на хотелот Радисон Блу во Берлин пукна, поплавувајќи го хотелот и околните улици. Две лица се повредени од паѓање на стаклото по експлозијата, пренесе Би-Би-Си. 

„АкваДом“ – беше дом на 1.500 тропски риби. Аквариумот е висок 15,85 метри и беше опишан како најголемиот слободностоечки цилиндричен аквариум во светот.

 

Полицијата соопшти дека имало „неверојатно голема“ штета. Видеото кое се споделува под полициската објава на Твитер покажува празен резервоар со вода што се прелева во лобито на хотелот.

Гостите се преместени од хотелот по инцидентот во 05:50 часот. Портпаролот на берлинската противпожарна бригада изјави за Би-Би-Си дека огромното мнозинство од рибите угинале, а студеното време ги отежнало обидите за спасување. Во резервоарот имало повеќе од 100 различни видови.

Аквариумот е модернизиран пред две години, а внатре е изграден лифт ѕид за посетителите. Некои од собите во хотелот се рекламираат дека имаат поглед на него.

Противпожарната бригада на Берлин соопшти дека повеќе од 100 пожарникари се испратени на местото на настанот и не е јасно што ја предизвикало несреќата.

Пожарникарите користеле кучиња спасувачи за да ја проверат областа во внатрешноста на хотелот за сите потенцијално повредени, но никој не е пронајден.

Полицијата соопшти дека „огромно количество“ вода тече по околните улици и луѓето во областа треба да возат претпазливо. Полициски извор за локалните медиуми изјави дека нема докази дека пукањето на аквариумот било резултат на напад, но можно е да се случило заради ниската температура која падна на -6 Целзиусови степени во текот на ноќта.

„АкваДом“ беше отворен во декември 2003 година и го освои Гинисовиот рекорд како најголем цилиндричен аквариум во светот. Според извештаите, неговата изградба чинела околу 12,8 милиони евра.

Прочитајте повеќе

Многу аплаузи за Зеленски во Бундестагот-бојкот од АфД и БСВ

Многу аплаузи за Зеленски во Бундестагот-бојкот од АфД и БСВ

„Наш заеднички интерес е Путин да ја загуби оваа војна“, рече украинскиот претседател во емотивниот …