Шестмина туристи загинаа во невремето кое синоќа ја зафати Грција

Шестмина туристи загинаа во невремето кое синоќа ја зафати Грција

Во невремето кое синоќа ја зафати Грција, загинаа шестмина туристи, едно лице се води за исчезнато а стотина се повредени. Најпогодени од невремето се неколку туристички места на полуостровот Халкидики, а меѓу загинатите се туристи од Романија, Чешка и Русија, меѓу кои има и две деца.

Рано изутринава, во поширокиот регион на Халкидики беше прогласена вонредна состојба, а на итна владина седница се врши процена на ситуацијата.

Засега нема информации дали меѓу повредените има наши државјани.

Прочитајте повеќе

Трамп пред суд: Прв кривичен процес против екс-претседател

Трамп пред суд: Прв кривичен процес против екс-претседател

За првпат во американската историја денеска почнува кривичен судски процес против еден поранешен американски претседател. …