Со 62 гласа „за“ и 26 „против“, Собранието ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање ги повика ВМРО-ДПМНЕ да предложат нов кандидат за функцијата министер за труд и социјална политика.

На синоќешната седница, пратениците ги изгласаа и измените на Изборниот законик со кои се прават усогласувања со препораките на ОБСЕ и ОДИХР, а делумно се променија избирачките единици „5“ и „6“ од причина што не смее да има преголеми отстапки во бројот на населението меѓу шесте изборните единици.

Пратениците ќе работат и денеска, кога на дневниот ред треба да се најдеот Закон за јавно обвинителство.