Претседател Стево Пендаровски

Стево Пендаровски прв на гласачкото ливче за претседател на државата

Во просториите на Државната изборна комисија денеска беше извршено жребувањето за утврдување на редоследот во единствената листа на кандидати за претседател на Северна Македонија.

На гласачкото ливче под реден број 1 ќе биде актуелниот претседател и кандидат за нов мандат, Стево Пендаровски, додека останатите кандидати ги добија следните редни броеви:

  1. Стево Пендаровски
  2. Гордана Силјановска-Давкова
  3. Стевчо Јакимовски
  4. Бујар Османи
  5. Билјана Ванковска Цветковска
  6. Арбен Таравари
  7. Максим Димитриевски

Прочитајте повеќе

цук пожари

Во изминатото деноноќие регистрирани 22 пожари на отворено, осум сè уште се активни

Вкупно 22 пожари на отворено биле евидентирани во последното деноноќие, а од нив утрово се …