Судот им одреди 30 дневен притвор на Камчев, Панделески, Јосифовиќ, Арсовска и Мирчевски

На Орце Камчев, првоосомничен во новата истрага судија на СЈО „Империја“, судија на претходна постапка му одреди триесетдневен притвор. Истата мерка им е одредена и на другите четири лица кои синоќа беа изведени пред судија на претходна постапка: Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор Мирчевски.

Со новата истрага на СЈО, опфатени се вкупно 13 лица, кои се сомничат за злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари. Меѓу осомничените е и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Прочитајте повеќе

Ковачевски – Олчак: Филип Морис ги зголемува инвестициите во Тутунски комбинат Прилеп, пласман на македонското производство во странство

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во рамките на работната посета на Њујорк се сретна со …