Светската банка најави 1,78 милијарди долари помош за погодените од земјотресот

Светската банка најави 1,78 милијарди долари помош за погодените од земјотресот

Светската банка објави дека ќе обезбеди помош од 1,78 милијарди долари за Турција, по разорните земјотреси што во понеделникот ги погодија јужните делови на Турција и Сирија и загинаа повеќе од 20.000 луѓе. Станува збор за итна помош, а подоцна и за реконструкција.

„Ние обезбедуваме итна помош и подготвуваме брза проценка на огромните и итни потреби на теренот. Ова ќе помогне да се идентификуваат приоритетните области за обновување и реконструкција додека ги подготвуваме операциите за исполнување на тие потреби“, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас. Турција во понеделникот беше погодена од два силни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени. Подоцна следеа земјотреси со помала јачина.

Прочитајте повеќе

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Бенјамин Нетанјаху и лидерот на Хамас

Меѓународниот кривичен суд побара апсење на Бенјамин Нетанјаху и лидерот на Хамас

Меѓународниот кривичен суд ги обвинува лидерите на Израел и Хамас за воени злосторства и злосторства …