Убиено 14-годишно момче во Прилеп, уапсени се две лица од кои едниот е малолетник

Убиено 14-годишно момче во Прилеп, уапсени се две лица од кои едниот е малолетник

Четиринаесетгодишното момче, кое што беше убиено синоќа во центарот на Прилеп е од селото Сенокос, а полицијата има осомничен сторител.

Синоќа околу 20 часот во Прилеп случајни минувачи на тротоарот на булеварот „Гоце Делчев“ забележале повредено тело на дете. Веднаш повикале итна помош, но лекарите констатирале смрт.

МВР соопшти дека денеска во 4 часот изутрина селото Сенокос, општина Долнени, уапсиле малолетник и уште едно лице, В.Т.(21), поради сомнение дека го сториле убиството.

„Имено на 29.02.2024 во 19.37 часот во ОВР Прилеп било пријавено дека на бул. „Гоце Делчев“ во Прилеп било пронајдено лице со повреди, по што билo пренесено во Градска болница Прилеп, каде што лекар констатирал смрт и било утврдено дека се работи за малолетник од Прилеп. Полициски службеници од ОВР Прилеп заедно со јавен обвинител извршиле увид на местото на настанот, а по судска наредба бил извршен претрес во домот на малолетникот во селото Сенокос, при што биле пронајдени и одземени предмети со кои било извршено кривичното дело“, велат од МВР.

Со малолетникот бил извршен службен разговор, а тој го признал делото.

По целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител против него е поднесена кривична пријава по член 123 од Кривичниот законик.

Прочитајте повеќе

изјава министерство за здравство

За момчињата и девојчињата од следниот месец ќе биде достапна деветовалентна вакцина против ХПВ

Целта е младите да се вакцинираат пред да бидат изложени на ХПВ ризикот. Се проценува …