Експлозии во Киев

Украина повторно го презема клучното предградие на Киев, беснее битката за Мариупол

Украинските сили рекоа дека рано во вторникот го вратиле стратешки важното предградие на главниот град, додека рускиот напад врз јужното пристаниште Мариупол беснееше со несмалено темпо, при што цивилите кои бегаа опишуваат немилосрдни бомбардирања и жртви на улиците, објави Ројтерс.

Додека руските сили продолжија со опсадата на Мариупол откако бранителите на јужниот пристанишен град ги одбија барањата да се предадат, копнената офанзива на Кремљ во другите делови на земјата напредуваше бавно.

Украина соопшти дека уште 8.000 луѓе биле евакуирани од конфликтните зони во понеделникот. Вицепремиерката Ирина Верешчук рече дека ова вклучува околу 3.000 луѓе од Мариупол.

Рано во вторникот, украинските војници ги принудија руските сили да го напуштат киевското предградие Макарив по жестока битка, соопшти украинското Министерство за одбрана. Повратената територија им овозможи на украинските сили повторно да ја преземат контролата врз клучниот автопат и да ги блокираат руските војници од северозападниот дел на Киев.

Во дневното известување, Министерството за одбрана на Украина соопшти дека руските сили имаат залихи од муниција и храна за „не повеќе од три дена“.

Американскиот претседател Џо Бајден го даде своето досега најсилно предупредување дека Русија можеби се подготвува да употреби хемиско и биолошко оружје во Украина.

Бајден вели дека рускиот претседател Владимир Путин е „притеснет до ѕид“ и се соочува со силен отпор во Украина и дека постои опасност тој да прибегне кон построги тактики.

Министерството за одбрана на Велика Британија соопшти дека руските сили се чини дека се „заглавени“, при што Украина „продолжува да ги одбива“ обидите за окупација на опколениот јужен град Мариупол.

Истражувачката група Белиингкат објави интерактивна мапа на цивилни објекти уништени од Русија за време на нејзината инвазија на Украина.

Картата се заснова на видео и фотографски докази документирани од Белингкет, и графикони по време и место од неколку стотици инциденти кои потенцијално им наштетиле или погодиле цивили од почетокот на руската војна во Украина на 24 февруари годинава.

Меѓу инцидентите се „ракетни удари во станбени области, уништување на цивилна инфраструктура и очигледно присуство на повредени цивили или неподвижни тела на цивили“, рече Белингкет.

Мапата може да се види на ТУКА.

Прочитајте повеќе

Жешкото време носи и „жешки“ сметки за струја

Жешкото време носи и „жешки“ сметки за струја

Просечната дневна потрошувачка на електрична енергија во текот на јули се зголемила за околу 1.500 …