(Видео) Осум ученици и еден чувар убиени во пукање во училиште во Белград

Осум деца и еден чувар загинаа во престрелка во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, соопшти српската полиција.

Шест деца и еден наставник се ранети и хоспитализирани во Ургентниот центар и Тиршова.

Во училишниот двор е пронајден и уапсен ученикот од ова училиште К.К.(14), кој е осомничен дека го сторил ова кривично дело, соопшти полицијата без да ги наведе мотивите за пукањето.

МВР претходно соопшти дека ученик од седмо одделение испукал неколку истрели од пиштолот на неговиот татко во правец на учениците и обезбедувањето на ова училиште.

Претседателот на општина Врачар, каде што се наоѓа училиштето, Милан Недељковиќ,изјави дека ученикот го носел пиштолот во ранецот и дека пукањето се случило во ходникот на училиштето.

Тој изјави дека училиштето има безбедносни камери, но нема детектори за метал.

Сите улици околу училиштето лоцирано во центарот на Белград се блокирани. Пристапот до училиштето е забранет, а учениците кои биле во училиштето се евакуирани преку споредниот влез.

Прочитајте повеќе

Дневната евтина струја се враќа утре за околу 200.000 домаќинства

Од утре од 13 до 15 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна …