ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 2.100 амандмани со цел стопирање на законите, додека двата пратеника на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов поднесоа 2.400 амандмани.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите за платите во судството и обвинителството ги поднесе поранешниот министер за правда Никола Тупанчевски уште во декември лани.

Законите се најдоа на дневен ред на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, а откако беше утврдено дека за секој од четирите закони има поднесено по стотици амандмани, седницата беше прекината.

Пратеникот Дејанчо Ефтимов од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во Собранието рече дека инфлацијата во државата е на алармантно ниво и дека судството е последната категорија на која треба да ѝ се покачи платата.

„За да биде појасно, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата не е против покачувањето на платите на судиите и јавните обвинители, но како одговорни пратеници реагираме од принципиелни причини бидејќи токму покачувањето на платите во судството треба да биде последната, а не првата мерка која што оваа Влада треба да ја направи“, истакна Ефтимов.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 2.100 амандмани со цел стопирање на законите, додека двата пратеника на Левица, Димитар Апасиев и Борислав Крмов поднесоа 2.400 амандмани.

Прочитајте повеќе

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Во акција уапсени 17 припадници на затворска полиција

Седумнаесет припадници на затворската полиција се уапсени во голема полициска акција, информираат од Обвинителството за …