дожд врнежливо време

Во пониските места врнежи од дожд, на планините снег

Од денес претпладне до утре до пладневните часови, ќе има пообилни врнежи од дожд, локално над 30 л/м2. Врнежи од снег ќе има на планините, каде снежната покривка значително ќе се зголеми, а денес од крајот на денот повремен снег ќе има и на некои повисоки места особено во западните делови. Дневната температура ќе се движи од 2 до 12 степени Целзиусови.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и постудено време, со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините. Во четврток претпладне во западните делови повремен снег понекадеќе има и на пониските места.

Прочитајте повеќе

Бојан Маричиќ на средба со Никола Верола

Маричиќ: Ние мораме да останеме на европскиот курс во полза на сите граѓани на Северна Македонија

Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, одржа средба со Никола …