Во Скопје доаѓа заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан

Во Скопје доаѓа заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан

Заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан, денеска ја почнува својата европска турнеја, во рамките на која во вторник ќе го посети и Скопје.

Тој исто така ќе ги посети Братислава, Виена, Софија, Сараево и Варшава.

Саливан во Скопје ќе пристигне на 18 декември, вторник, како највисок функционер на Стејт департментот кој од 2001 година доаѓа во официјална посета на Македонија.

Според најавата од Стејт департментот, заменик-државниот секретар на САД во Скопје ќе разговара за регионалните прашања и ќе ги охрабри македонските власти да продолжат со реформите  и спроведувањето на Договорот од Преспа.

Саливан ќе има средби со претставници на власта, но и со бизнисмени и со граѓански организации.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Бесплатен влез во музејските институции за 18 Мај, Меѓународниот ден музеите

Бесплатен влез во музејските институции за 18 Мај, Меѓународниот ден музеите

„Музеи за едукација и истражување“ е мотото под кое утре ќе се одбележи Меѓународниот ден …