Заев: Прославувањето на Ханука ни ја праќа пораката дека дури и најмалото светло ја поразува темнината

Заев: Прославувањето на Ханука ни ја праќа пораката дека дури и најмалото светло ја поразува темнината

По повод прославувањето на Еврејскиот празник Ханука, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од амбасадорот на државата Израел за Македонија, Ден Оријан, за прв пат го прославија почетокот на празничните денови Ханука, денови на посветеноста и фестивалот на светлината.

Премиерот Заев посака пријатно празнување на граѓаните во Република Македонија и во светот на овој голем Еврејски празник и посака сите да бидеме светлина таму каде што сме.

„Овој празник ме потсетува на тоа дека и кога изгледа невозможно да се помисли на победа, тогаш се појавува исклучителна сила и мотивација која не’ води напред. Тогаш сме соочени со сето она за кое вреди да се искористат последните сили. Така било и 165 години пред нашата ера кога наново бил осветен Храмот во Ерусалим. Со нашите драги пријатели од Државата Израел денес се сеќаваме на една таква чудесна победа за Израелскиот народ. Прославувањето на Ханука ни ја праќа пораката дека дури и најмалото светло ја поразува темнината! Дури и една мала држава како Македонија со препознавање и вреднување на различноста го осветлува патот за цел регион и носи порака на мир и победа на доброто“, порача премиерот Заев.

Неговата екселенција, амбасадорот на државата Израел за Македонија, Ден Оријан, изрази големо задоволство за одбележување на празникот Ханука потенцирајќи дека oвој настан е уште еден показател за силните односи меѓу двете земји, важноста и соработката во областа на наследството што го делиме со Македонија.

“Тесните билатерални односи се зајакнати со јасен став на Македонија да ги поддржи напорите за да ја раскаже приказната за минатото, создавајќи еден фонд за холокаустот и музејот и земајќи активно учество за претворање на старите еврејски гробишта во Битола во спомен парк, со испраќање на наставници во Јад Вашем и борбата против антисемитизмот“, истакна амбасадорот Оријан.

На ова прво одбележување на највисоко ниво на Ханука во Република Македонија, гостин беше и г-дин. Тал Броди, почесен амбасадор на добрата волја на Државата Израел и поранешен кошаркар и член на националниот тим на САД. Броди изрази огромна благодарност што Македонија денес за прв пат на ваков начин го одбележува овој празник, што сведочи за солидарноста помеѓу помалите држави да дадат заеднички глобален придонес.

Прочитајте повеќе

Мицкоски го објави составот на новата Влада, ќе има четири вицепремиери

Мицкоски го објави составот на новата Влада, ќе има четири вицепремиери

Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го објави идниот состав на новата Влада. Вечерва …