зеленски

Зеленски го откажа брифингот во американскиот Сенат поради финансиската помош

Шефот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак, претходно во вторникот рече дека постои „голем ризик“ од пораз на Украина без континуирана поддршка од САД

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го откажа брифингот со пратениците од американскиот Сенат поради ќорсокакот околу идната финансиска помош на САД за Украина, пишува Би-би-си.

Виртуелните настапи во американскиот Сенат и Претставничкиот дом беа закажани за вторникот, но беа откажани во последен момент.

Тоа дојде откако висок украински функционер предупреди дека се во опасност да ја изгубат војната против Русија доколку не биде одобрена поголема американска воена помош за Украина.

Лидерот на американскиот Сенат, Чак Шумер не објасни зошто Зеленски не се појавил.

Шефот на кабинетот на Зеленски, Андриј Јермак, претходно во вторникот рече дека постои „голем ризик“ од пораз на Украина без континуирана поддршка од САД.

„Ќе биде тешко да се задржиме на [истите] позиции и луѓето навистина да преживеат“, додаде тој во говорот во Американскиот институт за мир во Вашингтон.

Страшната оценка на Јермак беше дадена само неколку часа пред Зеленски да се повлече од закажаната видео-конференција со американските сенатори за да ги информира за воените напори на Украина.

Украинската амбасада во Вашингтон не одговори веднаш на прашање на Би-Би-Си, во кое побара дополнително објаснување за откажувањето.

Конгресот на САД заплеткан

Тоа доаѓа по обновениот притисок од страна на Белата куќа за дополнителна поддршка за Украина. Меѓутоа, американскиот Конгрес сè уште не е блиску до договор за компромисен пакет трошоци што ќе помогне во финансирањето на воените напори.

„Ни снема пари – и речиси нема време“, напиша Шаланда Јанг, буџетска директорка на Белата куќа, во писмо до републиканските и демократските лидери објавено во понеделникот.

Таа предупреди дека неуспехот на Конгресот да одобри поголема воена помош за Украина пред крајот на годината ќе ја намали борбеноста на украинската нација против Русија.

Меѓутоа, во понеделникот, републиканскиот претседател на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, се чинеше дека ги отфрла последните молби да се обезбедат десетици милијарди долари повеќе во финансирање.

„Администрацијата на Бајден не успеа суштински да одговори на ниту една од легитимните грижи на мојата конференција за недостатокот на јасна стратегија во Украина, пат кон решавање на конфликтот или план за соодветно обезбедување одговорност за помошта обезбедена од американските даночни обврзници“, напиша тој на социјални медиуми.

Офанзивата стивнува

Ќорсокакот за финансирање во време кога се чини дека борбите на првите борбени линии достигнаа практичен ќорсокак. Многу очекуваната контраофанзива на Украина на југ се чини дека забави, додека силите на Киев се борат да ја задржат основата за напредок што ја поставија на источниот брег од огромната река Днепро.

Од почетокот на војната во февруари 2022 година, американскиот Конгрес одобри повеќе од 110 милијарди долари воена и економска помош за Украина. Администрацијата на Бајден, сепак, со месеци предупредува дека поголемиот дел од тие пари се веќе распределени.

Според Фредерик Каган, директор на Проектот за критични закани на Американскиот институт за претпријатија и поранешен професор на Воената академија на САД, одложувањата на финансирањето веќе имаат многу реални последици на украинското бојно поле. Сегашната контраофанзива против Русија се намалува, а идните операции за враќање на изгубената територија се доведени во прашање.

„Украинците треба да направат тежок избор овде“, рече тој.

„Ако не се сигурни дека ќе добијат нешто друго од Соединетите држави, тогаш мора да го зачуваат тоа што го имаат“, додава Каган.

Она што ѝ треба на украинската војска, рече тој, се тенкови, оклопни возила, борбени авиони, беспилотни летала и оружје со долг дострел – а САД се единствената земја што може да го обезбеди овој хардвер брзо и во количини што Украина ги бара во наредната година.

Конкуренција на Украина се Израел и Тајван

Републиканците и демократите во американскиот Сенат во моментов преговараат за уште поголем пакет трошоци од 106 милијарди долари, кој вклучува помош за Украина, заедно со воена поддршка за Израел и Тајван и зголемено финансирање за безбедноста на границата меѓу САД и Мексико.

Сепак, оваа последна компонента од пакетот предизвика најголема политичка дебата. Демократите се откажаа од предложените промени во политиката за имиграција, вклучително и промена на начинот на кој се обработуваат барателите на азил на границата и заострување на барањата неопходни за да се квалификуваат за влез во САД.

„Во замена за обезбедување дополнително финансирање за Украина, мораме да имаме значајни и суштински реформи во нашата гранична политика“, рече републиканскиот сенатор Том Котон од Арканзас во телевизиско интервју во неделата.

Дури и ако помошта за Украина може да ја надмине пречката во американскиот Сенат, нејзиниот изглед да биде усвоена и во Претставничкиот дом е нејасен. Додека спикерот Џонсон рече дека поддржува дополнителни средства за Украина, тој беше еден од 117-те републиканци во парламентот кои на 28 септември гласаа за блокирање на дополнителна безбедносна помош од 300 милиони долари за таа земја.

Извор:МЕТА

Прочитајте повеќе

Затвореници во руски притвор земале двајца вработени како заложници, бараат автомобил и бесплатен премин

Затвореници во руски притвор земале двајца вработени како заложници, бараат автомобил и бесплатен премин

Шест затвореници во притворен центар во руската област Ростов зеле како заложници двајца вработени во …