Бајден му вети на Зеленски дека ќе дејствува решително ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ја увери Украина во американската поддршка во контекст на руското воено засилување на границите на Украина, велејќи му на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на телефонскиот разговор на 2 јануари дека САД и нивните сојузници „одлучно ќе одговорат“ доколку Русија ја нападне Украина. Бајден „ја потврди посветеноста на Соединетите држави за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки во изјавата по разговорот на двајцата лидери.

„Лидерите изразија поддршка за дипломатските напори, почнувајќи од следната недела со билатералниот Стратешки дијалог за стабилност, во НАТО преку Советот НАТО-Русија и во Организацијата за безбедност и соработка во Европа“, рече Псаки. Зеленски рече дека Украина ја цени „непоколебливата“ поддршка од Соединетите држави, истакнувајќи дека тој и Бајден разговарале за соработката меѓу САД, Украина и другите партнери „за одржување на мирот во Европа и за спречување на понатамошна ескалација“.

Повикот беше втор за три недели меѓу Бајден и Зеленски додека Белата куќа се обидува да се справи со зголемувањето на руските војници. Наодите на американското разузнавање покажуваат дека Русија се подготвува за потенцијална инвазија на почетокот на 2022 година, а властите во Киев изразија загриженост дека Русија би можела да ја нападне Украина во следните недели.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Радев во Германија: Цивилизацискиот избор на бугарскиот претседател

Радев мора да го направи својот цивилизациски избор: јасно да каже дека Русија е агресор, …