Актуелно

Владата ја разгледува можноста пензионерите да не ги пријавуваат приходите по електронски пат

Пишува: Зоран Милошески После бурните реакции на јавноста за намерата на Владата да воведе електронско пријавување на приходите и за пензионерите, но и за лицата кои немаат друг приход освен плата, со свои реакции се огласија премиерот Зоран Заев и директорката на УЈП, Сања Лукаревска. Премиерот Заев рече дека Владата …

Прочитајте повеќе »

Со фуриозен старт, кадетите на РК „Прилеп“ тргнаа во одбрана на шампионската титула

Пишува: Зоран Милошески На самиот почеток на новата сезона од ракометната лига на Македонија во кадетска конкуренција, младите ракометари на РК „Прилеп“ најавија дека и оваа натпреварувачка сезона, исто како и минатата, “нишанат“ кон самиот врв. За потсетување, минатата сезона на завршниот турнир на четирите најдобри екипи во државата, кадетите …

Прочитајте повеќе »

Наместо роденденска честитка за другар ми Сашо…

Пишуваат: Зоран Милошески и Сашо Маркоски Иако новинар со двеиполдецениско искуство, кариерата по порталите ја започнав пред 4-5 години, пишувајќи колумни под псевдонимот Чеге Вара, во порталот РеволуционерМк. Стилот на пишување и именувањето на работите и луѓето со нивното вистинско име, беше причина кон средината на 2015 година, на моја …

Прочитајте повеќе »

Зошто крушевчани треба да бидат “За“ европска Македонија?

Пишува: Сотир Габелоски И крушевчани, како и сите граѓани на Република Македонија, ги очекува историска одлука која е директно поврзана со иднината на државата и правецот по кој ќе се движи државата. Крушевчани имаат многу причини на 30-ти септември да излезат и да заокружат „За“ европска Македонија. Придобивките од ЕУ …

Прочитајте повеќе »

„Знаењето е сила, знаењето е моќ“: Училиште среде поле со тутун, без вода, струја и пристапен пат!

Пишува: Зоран Милошески Секогаш кога ќе помислите дека сте го откриле најбесмислениот и најкриминален проект на ВМРО-ДПМНЕ, во секундата ќе бидете демантирани со нов, уште побесмислен и покриминален од претходните. Во своето 12 и кусур годишно владеење со градот, поранешните прилепски градски татковци од редот на “најпатриотската“ партија, оставија зад …

Прочитајте повеќе »

Отворено писмо до премиерот Заев

Почитуван г-не Заев, Денес ќе бидете гостин во Битола. Во онаа иста Битола во која актуелната градоначалничка од вашата партија, на локалните избори доби незапаметен број на гласови. Во онаа Битола, која според бројот на заболени од рак е втора во Европа. Во онаа Битола каде 27 години никој камче …

Прочитајте повеќе »

ШК „Прилеп“, единствениот клуб со шаховски простории во Македонија

Пишува: Зоран Милошески На 27. Екипно првенство во шах кое минатата недела се одржа во Струга, прилепските шахисти од ШК „Прилеп“ го поделија третото место со екипата на ШК „Гостивар“. И ова првенство помина во доминација на ШК „Алкалоид“ од Скопје, кои по рекорден 26-ти пат ја освоија шампионската титула. …

Прочитајте повеќе »

Се зголемуваат капацитетите на прилепските градинки, на листата на чекање 400 деца

Пишува: Зоран Милошески Во соработка со Министерството за труд и социјална политика, во изминатите десетина месеци Општина Прилеп работи на зголемување на сместувачките капацитети на ЈОУД Детска градинка „Наша иднина“ и, воедно, подобрување на условите во постојните градинки. Во овој период, споредено со претходните години, проширени се капацитетите и отворени …

Прочитајте повеќе »