Денеска дожд, утре ќе провејува снег, од среда пад на температурата

Денеска ќе преовладува променливо облачно време, со повремени врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. До крајот на денот на планините над 1.500 м.н.в врнежите ќе преминат во снег. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 4 до 16 степени Целзиусови.

Поради продор на студена воздушна маса, во текот на ноќта врнежите ќе преминат во снег и на повисоките места, а снег ќе провејува и на некои пониски места во западните и северните делови. Утре ќе дува засилен северен ветер со брзина од над 60км/ч, што ќе предизвика значително намалување на температурата. Поради разведрувањето, во среда и четврток утринските температури насекаде ќе бидат негативни.

Прочитајте повеќе

Гир и европските амбасадори во посета за поддршка на Фондација Метаморфозис

Проверувачите на факти играат витална улога во заштитата на демократијата и во обезбедувањето пристап на …