Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев: Нацрт-спогодбата со Грција содржи само технички аспекти, за деталите ќе разговараме

Заев: Нацрт-спогодбата со Грција содржи само технички аспекти, за деталите ќе разговараме

Премиерот Зоран Заев, за посетата на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас изјави дека ваквите билатерални средби може да бидат само од помош на преговарачкиот процес кој се води под водство на ОН со Метју Нимиц. Тој додаде дека средбата е возвратна на посетата на нашиот министер Никола …

Прочитајте повеќе »

Атанасова Точи добитник на наградата „Никола Младенов“

Атанасова Точи добитник на наградата „Никола Младенов“

Новинарката Менче Атанасова Точи е добитник на првата награда „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија за 2017 година, што денеска ја додели Македонскиот институт за медиуми (МИМ). Точи е добитник на првата награда за серијалот текстови за домашниот паралелен увоз на лекови, со кои се откри фалсификувањето на лековите и …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас в четврток слетува на „Скопје“, утредента со Димитров ќе се сретнат со Нимиц

Коѕиас в четврток слетува на „Скопје“, утредента со Димитров ќе се сретнат со Нимиц

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас в четврток ќе пристигне во официјална дводневна посета на Македонија, извести македонското Министерство за надворешни работи. Утредента тој од Скопје заедно со својот македонски колега Никола Димитров ќе отпатуваат за Виена, каде ќе се сретнат со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Самохраните родители со ниски примања нема да плаќаат за градинка

МТСП: Самохраните родители со ниски примања нема да плаќаат за градинка

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека од денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска градинка. Тоа е овозможено со измените на Правилникот за …

Прочитајте повеќе »

Врховен суд решава за притворите на Мукоски и Василевски

Врховен суд решава за притворите на Мукоски и Василевски

На јавна седница во Врховниот суд денеска ќе се одлучува за притворите на обвинетите за насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година. Судот треба да се изјасни дали ќе биде потребно продолжување на притворот на пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски. Тие се дел од 35-те …

Прочитајте повеќе »

Судења за „Траекторија“ и „Триста“ во скопскиот Кривичен суд денеска

Судења за „Траекторија“ и „Триста“ во скопскиот Кривичен суд денеска

Во Основен суд Скопје 1 (Кривичен суд) денеска треба да се одржат рочишта за случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) наречени „Траекторија“ и „Триста“. На рочиштето за „Траекторија“, за договорот со кинеската компанија „Синохидро“ за изградба на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип, во кој се обвинети поранешниот …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп е дел од Програмата ROMACTED „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“

Општина Прилеп е дел од Програмата ROMACTED „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска во Скопје учествуваше на промоцијата на Програмата ROMACTED „Промовирање на добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, заеднички проект на ЕУ и Советот на Европа. Програмата има за цел да изгради политичка волја и одржлив политички ангажман на локалните власти, во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: СОНК да се оттргне од партиското влијание на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ Прилеп: СОНК да се оттргне од партиското влијание на ВМРО-ДПМНЕ

Прес на Филип Попоски, портпарол на ОО на СДСМ Прилеп: Синдикалната организација СОНК, на чие чело се уште стои Јаким Неделков, никако да се оттргне од партиското влијание на ВМРО-ДПМНЕ. Во повеќе наврати предупредувавме дека регионалниот координатор на СОНК во Прилеп, е кадар на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и посочувавме …

Прочитајте повеќе »