Македонија

Вести и новости од Македонија.

Врховен суд треба ја соопшти одлуката за притворените од 27 април

Врховен суд треба ја соопшти одлуката за притворените од 27 април

Врховниот суд на Република Македонија денеска, три дена откако истече рокот за тоа,  треба да ја донесе одлуката по жалбите за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година. Рокот од 48 часа за донесување на решението по однос на жалбите …

Прочитајте повеќе »

Фоторепортерите почнаа битка со „копи пејст“ објавите, ги чекаат и новинарите

Фоторепортерите почнаа битка со „копи пејст“ објавите, ги чекаат и новинарите

Фотографии, исти наслови, цели текстови копирани заедно со печатни грешки станаа секојдневие во македонските медиуми. Ретко кој го цитира и медиумиот кој прв објавил екслузивна вест. Какви алатки им стојат на располагање на новинарите и медиумските работници кога се во прашање авторските права? Опомени пред тужба за неовластено користење на …

Прочитајте повеќе »

Со атлетска трка низ улиците на градот, Прилеп го одбележа „Часот на планетата Земја“

Со атлетска трка низ улиците на градот, Прилеп го одбележа „Часот на планетата Земја“

Во рамките на акцијата „Часот на планетата Земја“, вечерва се одржа атлетска трка во должина од 5 километри низ улиците на Прилеп, на која 120 учесници се натпреваруваа во машка и женска конкуренција. Кај натпреварувачките од понежниот пол, првото место го освои Марго Бојаџиева, второто Сара Ангелоска а третопласирана беше …

Прочитајте повеќе »

Засадени 20 садници во „Паркот на планетата Земја“ во Прилеп

Засадени 20 садници во „Паркот на планетата Земја“ во Прилеп

Дваесет млади садници денеска се засадени во „Паркот на планетата Земја“ на патот кон манастирот „Трескавец“ во месноста „Песјобрдце“. Градоначалникот Илија Јованоски, пратениците во Собранието на РМ Кети Смилеска и Хари Локвенец, претседателот на Совет на Општина Прилеп Миле Талевски, директорите на јавните комунални претпријатија Емил Јанески, Кристијан Илиески, Ѕвонко …

Прочитајте повеќе »

Промовирана книгата „УБК одблизу“, на авторот Љубен Конески

Промовирана книгата „УБК одблизу“, на авторот Љубен Конески

Денеска во Градската библиотека „Борка Талески“, беше промовирана книгата на Љубен Конески, „УБК одблизу“. Книгата претставува збирка на лични сведоштва и размислувања на авторот, кој е поранешен висок припадник на Службата за безбедност во некогашната СФРЈ, како и во периодот на самостојна Република Македонија. „УБК одблизу“ е прва книга од …

Прочитајте повеќе »

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК кои го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска добија „Награда за слобода на говорот“. Наградата во име Костовски ја подигна Лазаревски и рече дека е горд затоа што заедно со неговиот колега ја добиле наградата, како признание за укажувачи …

Прочитајте повеќе »

Утре започнува летното сметање на времето

Утре започнува летното сметање на времето

Утре, недела 25 март, започнува летното сметање на времето, така што со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, времето во 2 часот се смета како 3 часот. Одлуката за денот и моментот на воведување на летното време за 2018 година е усвоена на последната седница на Владата, …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп со бројни активности за „Часот на планетата Земја“

Општина Прилеп со бројни активности за „Часот на планетата Земја“

Прилеп по деветти пат ќе се вклучи во најголемата еколошка волонтерска акција во светот „Часот на планетата Земја“, во која учествуваат над 170 држави. Општина Прилеп по тој повод утре организира повеќе активности со еколошки предзнак. Градоначалникот Илија Јованоски упати апел до сите домаќинства за заштеди на енергијата, во периодот …

Прочитајте повеќе »