Македонската фудбалска селекција на клучен меч за пласман на СП

Македонската фудбалска селекција на клучен меч за пласман на СП

Македонските репрезентативци во фудбал денеска во Порто ќе играат против селекцијата на Португалија во финалниот бараж за пласман на Светското првенство, откако пред три дена во полуфиналето го совладаа европскиот првак Италија. Премиерот Димитар Ковачевски деновиве вети награда од 500.000 евра, доколку фудбалската селекција се пласира на Светското првенство во Катар. „Вие сте шампиони за нас, победници и гордост на сите нас. Ние веруваме во вас и затоа сакам да ви посакам успех на мечот со Португалија. Најмалку што можеме да направиме како влада е да издвоиме награда од 500.000 евра ако се пласирате на СП“, им рекол Ковачевски испраќајќи ги фудбалерите за Португалија.

Во полуфиналето од плеј-офот за Светското првенство во Катар, во минатиот четврток Португалија на домашен терен ја совлада Турција со 3:1, а Македонија во Палермо беше подобра од Италија со 1:0.

Прочитајте повеќе

обвинителство

OJO покрена истрага против две лица за противзаконито влијание

Основното јавно обвинителство (ОЈО) отвори истражна постапка против активен врховен судија и уште едно лице …