Над 30 уапсени во протестот против изборните резултати во Белград

Над 30 уапсени во протестот против изборните резултати во Белград

Повеќе од 30 демонстранти беа уапсени во полициска акција во центарот на Белград, по инцидентите на седмиот протест на кој се бараше поништување на изборите во Србија.

Десетици полицајци и жандармеријата ги истуркаа демонстрантите од центарот на Белград доцна вечерта на 24 декември и се распоредија околу клучните институции – главниот град на градот, Републичкиот парламент, Претседателството на Србија и седиштето на Републичката изборна комисија.

Конфликтот меѓу полицијата и дел од демонстрантите започна пред собранието во Белград. Дел од маскираните лица ја нападнаа градската куќа, додека полицијата која била внатре во зградата, употребила солзавец кон нив.

Силните полициски сили во градското собрание го оневозможиле упадот во зградата.

Неколку илјади граѓани седма вечер по ред се собраа во центарот на градот на покана на најголемата опозициска коалиција „Србија против насилството“.

Причината се тврдењата на опозицијата за изборна кражба на владејачката Српска напредна партија (СНС) на изборите на 17 декември, што партијата и претставниците на државниот врв ги негираат.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека се уапсени 35 учесници на протестот и порача дека сите уапсени ќе одговараат. Тој кажа и дека двајца полицајци се тешко повредени, а неколку полесно. Тој ја обвини опозицијата за насилна окупација на државните институции.

Од друга страна, претставниците на коалицијата „Србија против насилството“ ја обвинуваат власта за насилство при задушувањето на граѓанските протести кои бараат поништување на изборите.

„Не дозволија градските советници и народни пратеници да влезат во градското собрание, ги испратија своите хулигани да прават инциденти, за на крајот Вучиќ да испрати специјални единици кои употребија брутална сила врз граѓаните кои протестираа поради украдени избори“, се вели во соопштението на коалицијата.

Додаваат дека за тоа сведочат „многубројните видеа“, како и дека еден од демонстрантите бил „претепан и му ја скршиле ногата, клоцајќи го додека лежел на земја“.

Тие додаваат дека „без разлика на цената“ нема да се откажат од барањето за поништување на изборите.

Новинарот на Нова.рс, Андрија Лазаревиќ, кој известуваше од собирот, бил удрен со палка по раката кога полицијата почнала да ги потиснува демонстрантите пред Собранието во Белград, соопшти медиумот.

Прозорците и стаклата на влезот во Собранието на Белград се искршени.

Додека кон таа зграда летаа шишиња и други предмети од маскирани лица, а полицијата одговори со солзавец, другите учесници на протестот беа далеку од нив – на платото пред градското собрание.

Инаку раѓаните се собраа пред Собранието на Белград на повикот на коалицијата „Србија против насилството“.

Претставниците на таа листа во текот на вечерта изјавија дека од полицијата неколку пати било барано да влезат во зградата на градското собрание за да им се обратат на демонстрантите од балконот, но дека тоа не им било дозволено.

На изборни нерегуларности во Србија укажаа и домашни и меѓународни набљудувачки мисии.

Дел од европратениците повикаа на независна истрага за сите пријавени неправилности.

Граѓаните на Србија на 17 декември гласаа на парламентарни, покраински и локални избори во 65 градови и општини.

СНС прогласи победа на сите нивоа.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Бугарија оди на шести избори за три години

Бугарија оди на шести избори за три години

Бугарија се подготвува за уште едни општи избори, шести од април 2021 година, откако популистичката …