Пет избори кои ќе го обликуваат светскиот поредок во 2024 година

Пет избори кои ќе го обликуваат светскиот поредок во 2024 година

Дали Трамп може да се врати во Белата куќа? Дали некој во Русија ќе го предизвика Владимир Путин кој би можел да добие уште шест години на власт? Кои се петте избори кои ќе ја обликуваат глобалната политика во годината пред нас

Со оглед на тоа што половина од светот гласа во 2024 година и околу 30 земји избираат претседател, еве пет клучни избори што треба да ги имате на ум:

Реванш Трамп-Бајден?

На 5 ноември, десетици милиони Американци ќе го изберат 60-тиот претседател на Соединетите Држави на избори што би можеле да го задржи актуелниот Џо Бајден на власт до неговата 86-та година.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека повеќето гласачи мислат дека демократскиот претседател склон кон гафови е премногу стар за да биде врховен командант и покрај тоа што неговиот веројатен ривал, поранешниот претседател Доналд Трамп, прави слични грешки на 77 години.

Изгледа дека кампањата ќе биде обележана со дезинформации, кои произлегуваат од нивниот претходен натпревар кој заврши со упадот на поддржувачите на Трамп во Капитол за да се обидат да спречат потврда за победата на Бајден во Конгресот.

Трамп влегува во трката за номинација на Републиканската партија како јасен фаворит, и покрај повеќекратните кривични обвиненија кои се наѕираат над него.

Уште шест години Путин?

Владимир Путин беше лидер на Русија во последните 23 години. Тој го измени уставот во 2020 година за да може теоретски да остане на власт до 2036 година, потенцијално дозволувајќи му да владее подолго од Јосиф Сталин.

Имајќи предвид дека тој ја искористи војната во Украина за затворање или замолчување на неистомислениците и противниците, мали се шансите некој да му застане на патот да обезбеди уште шест години на изборите во март, доколку, како што се очекуваше, одлучи да се кандидира.

Неговиот долгогодишен непријател Алексеј Навални отслужува 19-годишна затворска казна во строга казнена колонија. Друг потенцијален предизвикувач, украинскиот воен ветеран и националистички блогер Игор Гиркин, ја објави својата намера да се кандидира, но тој исто така е во затвор на неодредено време.

Играта за голема моќ на Моди

Речиси една милијарда Индијци ќе бидат повикани да гласаат на изборите кои ќе се одржат меѓу април и мај, кога најнаселената нација во светот ќе излезе на избори на кои премиерот Нарендра Моди и неговата националистичка партија БЈП бараат трет мандат.

Политичката кариера и успехот на Моди се засноваат на поддршката на повеќе од една милијарда Хиндуси во Индија и како што велат критичарите, поттикнување непријателство кон големото муслиманско малцинство во земјата.

И покрај сузбивањето на граѓанските слободи за време на неговиот мандат, Моди е јасен фаворит на изборите и неговите поддржувачи му се заслужни за зајакнувањето на позицијата на земјата на глобалната сцена.

Во август, Индија стана само четвртата земја што слетала вселенско летало без екипаж на Месечината по Русија, САД и Кина, а планира да испрати човек на Месечината до 2040 година.

ЕУ – тест за популистите

На најголемите транснационални избори во светот во јуни, повеќе од 400 милиони граѓани со право на глас од 27 земји на Европската Унија ќе изберат 720 членови на Европскиот парламент, кој одлучува за прашања кои се движат од тарифите за роаминг на мобилни телефони до приватноста на податоците на интернет.

Гласањето ќе биде тест за поддршка за десничарските популисти, кои добија поттик по победата на неодамнешните избори во Холандија на антиисламската и анти-ЕУ Партија за слобода на Герт Вилдерс, како и минатогодишна победа на крајнодесничарските „Браќа на Италија“ на премиерката Џорџа Мелони.

Поздравувајќи ја победата на Вилдерс, Џордан Бардела, пратеник во Европскиот парламент од француската крајнодесничарска партија Национален собир, на Фејсбук напиша:

„Дајте го јуни 2024 година!“

Прва жена лидер на Мексико?

Поранешна левичарска градоначалничка на главниот град и домородна бизнисменка се натпреваруваат во претседателската трка која би можела да испише историја во Мексико доколку една од нив стане првата жена лидер на земја со традиција на „мачизам“ по гласањето во јуни.

Поранешната градоначалничка на Мексико Сити, Клаудија Шејнбаум, се кандидира во име на партијата Морено на претседателот во заминување Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Нејзината ривалка, Ксочитл, беше избрана да ја претставува опозициската коалиција Широк фронт за Мексико.

Во трката неодамна се вклучи и младиот гувернер од државата Нуево Леон, Самуел Гарсија.

Досегашните анкети покажуваат дека Шајнбаум има значително водство.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Венко Филипче

Д-р Филипче од Струмица: 30.000 денари просечна и 20.000 минимална пензија во следниот мандат (ВИДЕО)

„Секогаш е пријатен муабетот со пензионерите, затоа што тие се мудри, искусни и нивните совети …