Почина принцот Филип

Почина принцот Филип

Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст, објави Бакингемската палата.

Принцот се оженил со принцезата Елизабета во 1947 година, пет години пред да стане Кралица, и бил најдолговечен кралски сопруг во британската историја.

Бакингемската палата сподели изјава:

Со длабока тага нејзиното височество Кралицата ја објави смртта на нејзиниот сакан сопруг Неговото кралско височество принцот Филип, војводата од Единбург. Неговото кралско височество почина мирно утрово во замокот Виндзор.

Прочитајте повеќе

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Добра волја за пошироко толкување на Преспанскиот договор нема ниту партијата која ќе го предводи …