Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст, објави Бакингемската палата.

Принцот се оженил со принцезата Елизабета во 1947 година, пет години пред да стане Кралица, и бил најдолговечен кралски сопруг во британската историја.

Бакингемската палата сподели изјава:

Со длабока тага нејзиното височество Кралицата ја објави смртта на нејзиниот сакан сопруг Неговото кралско височество принцот Филип, војводата од Единбург. Неговото кралско височество почина мирно утрово во замокот Виндзор.