Русија објави прекин на огнот во Азовстал

Тридневен прекин на огнот објавен од Русија требаше да започне на 5 мај наутро за да се овозможи евакуација на цивилите кои сè уште се заробени во уништената фабрика за челик Азовстал во Мариупол, еден ден откако украинската војска соопшти дека се водат „крвави битки“. во стратешкиот пристанишен град на Азовското Море. Најавата на Русија, која дојде откако повеќе од 300 луѓе беа евакуирани од другите делови на Мариупол, беше дочекана со скептицизам, бидејќи претходните прекини на огнот постојано беа неуспешни, при што Украина ги обвини руските сили дека продолжуваат со нивните напади.

„Анемично“ – Зошто руската офанзива во Донбас не оди како што се очекуваше?

Во Вашингтон, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс изрази резервираност за прекинот на огнот, велејќи дека Москва постојано ја прекршила таквата најава во минатото. Денис Прокопенко, командант на Азовскиот полк, во меѓувреме, вети дека никогаш нема да ја предаде постројката. Имаше тешки борби кога руските сили упаднаа на територијата на централата, рече Прокопенко на Телеграм. Ситуацијата во централата е исклучително тешка и украинската војска продолжува да се брани, рече тој во објавата.

ЕУ најавува нови санкции за руската нафта, војска и државните радиодифузери

Во меѓувреме, Европската унија вчера го претстави предлогот за забрана на увозот на руска нафта до крајот на годината, потег што веднаш беше отфрлен од Унгарија – чијшто десничарски лидер Виктор Орбан е најблискиот партнер на рускиот претседател Владимир Путин во ЕУ – и неколку други членки на Унијата кои во голема мера зависат од рускиот увоз на енергија.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Тројца мртви и двајца ранети во пукање во Канада

При пукање во Винипег, Канада, три лица загинаа, а две се тешко повредени, соопшти локалната …