САД со нацрт-резолуција во ОН со која се бара итен прекин на огнот во Газа

САД со нацрт-резолуција во ОН со која се бара итен прекин на огнот во Газа

Соединетите Американски Држави ја проширија нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации во која повикуваат на „итен прекин на огнот во врска со ослободувањето на заложниците во Појасот Газа“, изјави американскиот државен секретар Антониј. Блинкен за време на турнејата на Блискиот Исток, која ќе опфати и посета на Израел.

САД, клучниот сојузник на Израел, претходно стави вето на резолуциите на Советот за безбедност за Газа. Последниот случај беше во февруари, кога Вашингтон се спротивстави на употребата на зборот „веднаш“ во нацртот поднесен од Алжир.

Меѓутоа, во последниве недели, Вашингтон го засили притисокот врз Израел, инсистирајќи на тоа дека Хамас – палестинска група прогласена за терористичка организација од САД и Европската унија – мора веднаш да ги ослободи заложниците земени за време на нападот на 7 октомври во јужен Израел.

„Всушност, имаме резолуција што ја испративме до Советот за безбедност на ОН со барање за итен прекин на огнот во врска со ослободувањето на заложниците и се надеваме дека секоја земја ќе ја поддржи“, рече Блинкен за време на посетата на Саудиска Арабија.

„Мислам дека тоа ќе испрати силна порака, силен сигнал“, изјави тој за саудискиот медиум Ал Хадат.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе го уништи Хамас како одмазда за нападите на 7 октомври.

„Се разбира, ние стоиме покрај Израел и неговото право да се брани… но во исто време, императив е цивилите кои се во опасност и кои страшно страдаат, да се фокусираме на нив, да ги натераме приоритет да биде заштитата на цивилите, обезбедувањето хуманитарна помош“, рече Блинкен.

Американските власти преговараат за алтернативен текст откако ја блокираа алжирската нацрт-резолуција со која се повикува на „итно хуманитарен прекин на огнот“ во Газа кон крајот на февруари.

Таа алтернатива, фокусирана на поддршка на шестнеделното примирје во замена за ослободување на заложниците, според дипломатски извори, немала мали шанси да добие одобрение, пишува АФП.

Се уште не е закажана седница на која ќе се гласа за овој текст.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Венко Филипче

Д-р Филипче од Струмица: 30.000 денари просечна и 20.000 минимална пензија во следниот мандат (ВИДЕО)

„Секогаш е пријатен муабетот со пензионерите, затоа што тие се мудри, искусни и нивните совети …